předchozí fotografie
následující fotografie
zavřít okno
Roman Němec Roman Němec - filmo/videografie

Jahodové prázdniny 2

Rok vzniku:

1992


Surovina/Médium:

VHS


Stopáž:

01:31:17


Žánr:

hraný filmRežie:

Roman Němec


Scénář:

Raymold Lifer


Kamera:

Emil Zahálka


Střih:

Emil Zahálka, Roman Němec


Originální hudba:

Jaroslav HamouzHrají:


Martin Hurych, David Bregar, Roman Staněk, Michal Šebesta, Nora Pospíšilová, Martin Lukáč, Lukáš Vokatý, Kateřina Davídková, Vendula Šumová, Martina Magočová, Martina Škorvánková, Jitka Truxová, Tomáš Hofrichter, Petra Vilímková, Jindřiška Petráková, Vít Kavan, Vít Kadeřábek, Michal Kašpar, Petr Kocourek, Radek Schiffler, Jindřich Šuma, Ondřej Vokatý, Karolína Jirkalová, Kateřina Lippertová, Irena Nigrinová, Pavlína Nováková, Eva Tomková a další
„Nabouranej auťák a holky, kámoš vždycky po ruce, leccos se smí a ještě víc může, zkrátka Amerika může bejt všady…“

Jahodové prázdniny 2 byly mým prvním a zároveň posledním hraným filmem. Neslavily sice žádný dramatický divácký úspěch, nám ale přinesly spoustu ojedinělých a nezapomenutelných zážitků na posledním táborovém setkání. S odstupem času mohu říci, že proces jejich natáčení měl mnohem větší význam než samotný výsledek. Na začátku devadesátých let minulého století (to zní strašně :-) jsem v porevoluční euforii vzhlížel k nově poznávané západní kultuře, opouštěl jsem školu a těšil se, že to už brzy u nás bude jako v Americe. V této náladě vzniknul i scénář Jahodovek. Na začátku byla touha zachytit jedno z nejcennějších období lidského života – období prázdnin. Sladkého času nicnedělání, kdy čas jen tak nezištně plyne a hlavami se honí miliony nápadů co dělat. Do scénáře jsem se pokusil propašovat (skoro) všechno, co jsem měl v tu dobu rád. Je tam moje milované, leč nevyzpytatelné, auto Apollo (Škoda 120), léto, tetelící se vzduch nad silnicí (zkuste si to zachytit VHS kamerou :-), kamarádi, špetka pragmatismu, úlety, chvíle, kdy člověku (snad z toho sluníčka) hrabe, absurdita a prázdný diář.

V Jahodovkách nehrají žádní herci. Jsou plné tápání, bezradnosti, hledání a občas naštěstí i nacházení.

Jaroslav Hamouz, zvaný Játro, složil a nazpíval pro Jahodové prázdniny 2 ústřední píseň Let’s go America. Otextovali jsme ji s Davidem Bregarem (v ukázce Závěrečné titulky).

Děj filmu

Sedmnáctiletý Marty (Martin Hurych) sní o nablískaném autu, do kterého sbalí sympatickou Holly (Nora Pospíšilová) a vezme ji na „soukromý“ výlet. V cestě mu ale stojí jeho starší brácha Ray (Michal Šebesta), který sice auto vlastní, má ale zároveň tolik zodpovědnosti, že ho nehodlá Martymu půjčit. Nepomáhá ani nadbíhání, ani nejrůznější lsti. Společně s Martyho kamarádem Davem (David Bregar) přijíždějí na letní tábor. Má se tu objevit i nováček Mike (Roman Staněk), kterého zpočátku mají všichni za outsidera.

Marty svůj boj s bráchou Rayem o výlet snů nevzdává. V Rayově slabé chvilce uzavřou sázku. Rozdají si to v duatlonu. Pokud vyhraje Marty, půjčí mu Ray auto na celé odpoledne. Pokud vyhraje Ray, bude se Marty celý týden starat o chod kuchyně. Závod se blíží, nervozita stoupá. Trasa má dvě běžecké etapy, mezi nimiž je třeba přeplavat řeku. Na vstupním břehu mají závodníci připravené plavky, na výstupním běžecké trenýrky pro dokončení závodu.

Partička žárlivých holek se rozhodne Martyho potopit a sebere u řeky jeho plavky i trenýrky. Marty přiběhne k řece, vysvlékne se a zjistí, že nemá plavky. Čas běží a tak se rozhodne řeku přeplavat nahý. Na druhém břehu ale nenajde ani trenýrky. Naštěstí celou operaci od začátku sleduje i dosud zatracovaný Mike. Na kole dojede do tábora pro náhradní trenýrky a doveze je Martymu. V poslední etapě závodu vede Ray, který díky incidentu získal náskok. Marty běží z posledních sil a v hlavě se mu honí hrůza kuchyňského provozu. To jej zmobilizuje a závod v poslední vteřině vyhraje.

Večer přijde Marty za svým zachráncem Mikem k ohni, aby mu vyjádřil svoji vděčnost. Už se ale těší na svůj vytoužený výlet s Holly.

Následující den je to tady. Výlet začíná slibně. Pak ale začne pršet a bráchovo auto uvízne v bahně. Marty se nevrací a v táboře už mají všichni obavy. Situaci bere do svých rukou opět Mike, který vyráží na kole svého nového přítele hledat.

Mezi tím se Marty s Holly v zabláceném Rayově autě vracejí do základny. Ray Martymu vynadá, vezme si prášky na spaní a odejde do postele. Večer se blíží a Marty s Davem si uvědomí, že v táboře chybí Mike. Snaží se proto vzbudit Raye a donutit ho jet Mika hledat. Ray ale po prášcích spí jako dřevo. Nezbývá nic jiného, než ho naložit polospícího do auta a vyrazit na pátrací akci.

Vyptávají se ve vesnici až narazí na stopu, která je k Mikeovi dovede. Ještě ale není zdaleka vyhráno. Na zpáteční cestě se ukáže, že Mike je velmi špatný navigátor. Nejenom že díky obrácené mapě projedou třikrát Nižborem, navíc zabloudí i do vojenského prostoru, ze kterého jsou nuceni několik kilometrů couvat. Marty je ze všeho dost unavený a za volantem usíná. Chybělo málo a skončili v řece. A aby toho nebylo dost, musí zvládnout i náhlou poruchu auta. Do tábora dorazí za tmy, uloží Raye zpátky do postele a sami jdou všichni tři do stanu. Zbytek noci proklábosí, ráno přijdou uzívaní na snídani a Ray ani nikdo další nechápe, co dělali celou noc…

Historka z natáčení

Ve filmu je lyrická scéna, kdy stojí Marty a Dave za ranního rozbřesku u řeky, Dave čůrá do vody, recituje báseň a Marty si dva metry od něj po proudu čistí v řece zuby (ukázka „Ranní hygiena“). Aby bylo možné scénu za východu slunce natočit, museli jsme vstávat zhruba ve čtyři ráno a všechno nachystat. To se ukázalo jako nepřekonatelný problém. Dvakrát za sebou se nepodařilo probudit všechny potřebné členy štábu. Fiaskem skončil i třetí pokus, kdy sice většina vstala, kameraman ale zjistil, že nemá nabitou baterku. Až napočtvrté to vypadalo slibně. Všichni vstali, odšourali se k řece, slunce začalo vycházet. Marty a Dave zaujali pozice a pak najednou z Davea vylezlo: „Jak jste na mě ráno všichni pospíchali, tak hádejte co jsem v tom zmatku udělal jako první?“. To nebylo těžké uhodnout. Došel si na záchod. Takže nebyl materiál. Slunce mezi tím povylezlo nad horizont a bylo po záběru. Nakonec jsme scénu natočili na druhé straně řeky až večer, když slunce zapadalo.

Jahodové prázdniny 2
Marty a Dave v Apollu.
Jahodové prázdniny 2
Scénář za stěračem posloužil jako čtecí zařízení.
Jahodové prázdniny 2
Z natáčení Jahodových prázdnin 2.
Jahodové prázdniny 2
Dave (David Bregar) v Jahodových prázdninách 2. Vpravo na zemi se válí scénář.
Jahodové prázdniny 2
Roman Staněk s cívkou, Martin Hurych za Petrou Vilímkovou, Martina Škorvánková a další.
Jahodové prázdniny 2
Příjezd na základnu ve Žloukovicích na Křivoklátsku.
Jahodové prázdniny 2
Martina Škorvánková na Jahodových prázdninách 2.
Jahodové prázdniny 2
Dotočná Jahodových prázdnin 2.
Jahodové prázdniny 2
Úklid "placu" po natáčení.
Jahodové prázdniny 2
Promo fotka Jahodových prázdnin 2.

Komentáře

Přidat komentář Přidat komentář

Přidat komentář

Všechny položky jsou povinné.
Nick:
E-mail:

Komentář:
[1]

Vendulka Molhancová

(26. května 2013 16:07:14)

taktez bych mela zajem jeee to bylo mladi. vendulka šumova molhancova

[2]

sage

(2. dubna 2010 23:09:56)

Dá se to někde sehnat? Rád bych se kouknul, jakej jsem to byl blbík ve třinácti :DD                  

« zpět
© 2009-2017 Roman Němec
Navštivte také: Připravovaný film O otci | IDEAS DESIGN | ČSFD | TIMELAPSE.ORG | VÝPRAVY S CESTOVATELI | I AM KRYŠPÍN | LEONA HRNKOVÁ | DOC. JUDR. MILAN KINDL, CSC. | ATELIÉR POBŘÍSLO