předchozí fotografie
následující fotografie
zavřít okno
Roman Němec Roman Němec - filmo/videografie

Kiwanis pomáhá

Rok vzniku:

2006


Surovina/Médium:

DV


Stopáž:

00:05:38


Žánr:

dokumentKamera:

Karel Pobříslo a děti z dětského domova Maštov


Střih:

Roman Němec

Někdy z kraje léta 2006 za mnou přišla Leona Hrnková, že je členkou jakéhosi dobročinného spolku Kiwanis, který bude na podzim dělat akci pro rodiče s dětmi a rádi by tam upozornili na místa, kde je potřeba pomoci. Požádala mě, jestli bych nesestříhal krátký videoklip.

Času bylo dost a tak jsem, jak je mým zlozvykem, všechno slíbil a pustil z hlavy. Mezi tím Karel Pobříslo natočil v kadaňském Ústavu sociální péče, kde se starají o zdravotně postižené děti, asi dvě kazety výtvarně zajímavého materiálu. Druhým místem natáčení byl Dětský domov v Maštově. Navrhl jsem, že do děcáku dáme kameru a ať si děti natočí samy, jak vidí ten svůj svět.

Začátkem srpna mi Leona přinesla kazety od Karla i z dětského domova. Kousek jsem si pustil a dost se vylekal. Co budu s tímhle dělat? Nechtěl jsem ukazovat žádný utrpení. Nechtěl jsem, aby vzniklo něco, na co se lidi bojí nebo nechtějí dívat. Měl jsem dost citlivý materiál a vůbec žádnou představu, jak s ním naložit.

Léto skončilo, akce Kiwanisu se blížila a já nic neměl. Leona začala práci urgovat a já se bál přiznat, že nejenže nic nemám, ale ani netuším, co s tím.

Několik dní před akcí jsem se donutil k tomu sednout. Na začátku jsem si jen nastavil mantinely. Rozhodl se, že to nesmí být o strádání, ale o naději. Karlovo záběry jsem rozházel a snažil se je poskládat jinak. Vytvořit z nich alespoň náznak příběhu, který by trochu odvedl pozornost od handycapů a ukázal, že i s nimi je možné se zasmát a prožívat radost. Na akci, kde mělo video premiéru, byly i děti z děcáku a ústavu. Když mě Leona představila paní ředitelce, řekl jsem něco ve smyslu, že doufám, že jim to třeba nějak pomůže. Ona se na to usmála a prohlásila: „Pomůže to spíš těm ostatním. Třeba si uvědomí, jak banální a nesmyslné problémy v životě často řeší.“

Komentáře

Přidat komentář Přidat komentář

Přidat komentář

Všechny položky jsou povinné.
Nick:
E-mail:

Komentář:

Tento film zatím nikdo nekomentoval. Buď první.

« zpět
© 2009-2017 Roman Němec
Navštivte také: Připravovaný film O otci | IDEAS DESIGN | ČSFD | TIMELAPSE.ORG | VÝPRAVY S CESTOVATELI | I AM KRYŠPÍN | LEONA HRNKOVÁ | DOC. JUDR. MILAN KINDL, CSC. | ATELIÉR POBŘÍSLO