Roman Němec Roman Němec - filmo/videografie

Virus jménem Jon Cozart

8. srpna 2013

Internetový virál. Každý by ho chtěl dělat, málokdo to umí. A všichni pátrají, kde se to naučit. Klíčem však není umět dělat virál. Klíčem je umět dělat cokoliv kurevsky dobře.

 

Už před mnoha měsíci mě dostal jeden americký středoškolák (dnes 21letý student filmové univerzity) svojí disneyovskou parodií After Ever After. Pouštěl jsem si ji vždycky čtyřikrát za sebou, abych si vychutnal každou z Jonathanových mutací. Tohle vizuálně jednoduché, ale kouzelně odzbrojující, video už vidělo více než 17,5 miliónů lidí (ve skutečnosti mnohem více, protože jen na YouTube je několik re-uploadovaných verzí). Jon se stal za velmi krátkou dobu ve svém mladém věku světovou celebritou. Bez agentů, bez mediálních poradců, bez miliónů dolarů v publicitě. Kromě obrovského talentu (muzikantského, pěveckého, hereckého, textařského, filmařského a já nevím ještě jakého) mu k tomu stačila obyčejná videokamera, počítač a YouTube.

Až zase někde uslyšíte krafat nějakého staromila o tom, jak nás technologie zotročují a zbavují duše, pusťte mu tohodle kluka. Třeba pak pochopí, jak úžasný a inspirativní je vidět a slyšet někoho, kdo žije na druhé straně zeměkoule, něco opravdu umí a díky technologiím je schopen se o to podělit. Dělá to proto, že chce a ne proto, že potřebuje z něčeho zaplatit hypotéku. O kolik bychom byli ochuzeni nezávislých filmů a muziky nebýt globálního propojení internetovou sítí a svobody projevu.

Jon Cozart dospěl k závěru, že co si neudělá sám, to nemá. Možná je jeho koníčkem nějaká forma schizofrenie, nicméně jeho rozdvojování, rozčtverování a rozpaterování mě opravdu baví. Pojďme se podívat na jeho nejlepší kousky.

Tímhle to všechno začalo. Parodie After Ever After je o tom, že disneyovské příběhy lžou. Jon tady prozrazuje, jak to bylo doopravdy s Ariel, Jasmine, Belle a Pocahontas. Možná se to pokusím časem přeložit a vyrobit titulky, ten text ale vlastně není tak legrační, jako Jonathanův projev samotný (to ovšem neznamená, že není skvělý) :-) Video je blokováno pro vkládání, tak se na něj odskočte podívat na YouTube (ale pak se zase vraťte).

After Ever After na Youtube

Od tohoto prvního kousku už nějaký čas uběhl. A zdá se, že Jon na sobě opravdu pracoval. Jeho momentálně poslední video se jmenuje Cup Song (Hrníčková píseň):

Song Lord of the Rings in 99 Seconds Jon nazpíval, jak jinak, sám se sebou. Nejprve natočil svoje (z pohledu diváka) pravé já, pak si odběhl k holiči (předpokládám, že to bylo v tomto pořadí), nasadil si brýle a natočil své (opět z pohledu diváka pro zachování orientace) své levé já. Pokud byste měli pochybnosti o identitě toho brejlouna, prozradí ho jeho charakteristické obočí. Pro video si zase odskočte:

Lord of the Rings in 99 Seconds na YouTube

O svojí tvůrčí rozpolcenosti Jon natočil video ME ME ME, ve kterém ho uvidíme v několika osobitých rolích.

Jestli mě baví? Víte, jak hodně mě musí někdo nadchnout, abych překonal svoji lenost, sedl k počítači a napsal blog?

Více videí Jona Cozarta najdete na jeho YouTube kanálu Paint.
Stalkovat ho můžete i na Facebooku.

Sdílej s ostatními

« zpět
© 2009-2017 Roman Němec
Navštivte také: Připravovaný film O otci | IDEAS DESIGN | ČSFD | TIMELAPSE.ORG | VÝPRAVY S CESTOVATELI | I AM KRYŠPÍN | LEONA HRNKOVÁ | DOC. JUDR. MILAN KINDL, CSC. | ATELIÉR POBŘÍSLO