Roman Němec Roman Němec - filmo/videografie

The Cove: tajemství odhaleno

12. února 2010

Média nám denně servírují tolik zpráv o hrůzách a zvěrstvech, které se odehrávají každou minutou v celém světě, že už jsme se stali naprosto otrlí a hned tak něco nás nevyvede z míry. Čím jsem starší, tím ztrácím více iluzí a víry, že člověk může něco podstatného změnit (rozuměj k lepšímu). Občas se ale nějaká jiskřička naděje objeví…

Už několik let raději nesleduju ani publicistické pořady o tom, jak se u nás nebo ve světě krade, zneužívá moc a berou na hůl ti, kteří neznají ty správné lidi. Vždycky mě to hrozně vytáčelo a tak jsem řekl dost. Nebudu si ničit zdraví, když to stejně nemůžu změnit. Mám-li si v televizi vybrat mezi zábavou a nějakým „angažovaným“ dokumentem, dám přednost zábavě.

Včera večer jsem si pustil nějaký horor. Když našli ve skříni modlící se holčičku se zakrvavenýma rukama, tak jsem to vypnul. To je taky nápad pouštět si v deset večer takovou věc! Rychle jsem zabrousil jinam a pustil si dokumentární film The Cove. Jatka to byla sice taky, ale tohle jsem vidět musel. Myslím, že každý by měl.

Ric O'Barry v mládí pracoval jako cvičitel delfínů při natáčení slavného Flippera. Během své práce je dokonale poznal a postupně začal zjišťovat, jak moc tihle mimořádně inteligentní savci v zajetí trpí. Za několik úspěšných i neúspěšných pokusů delfíny osvobozovat byl několikrát uvězněn.

Přísně střežené území u zátoky v Taiji

Pak se dozvěděl o masakrování delfínů v japonském Taiji. Místní rybáři podporovaní vládou nahánějí migrující hejna delfínů do zátoky, kde si cvičitelé vybírají mladé samice pro svoje delfinária po celém světě. Za jedno zvíře jsou ochotni zaplatit i 150 tisíc amerických dolarů. Ročně jim pak vydělá více než milion dolarů. Nevybrané delfíny pak rybáři brutálně zabíjejí a prodávají na maso. To se oficiálně nikde nejí, protože obsahuje obrovské množství rtuti. A tak se naporcované v plastových balíčcích před cestou na trh opatřuje nálepkami se jmény jiných mořských ryb. Jen v zátoce Taiji takto Japonci ročně vybijí 20 000 delfínů.

Jedna z ukrytých HD kamer

Ric se rozhodl tento podnik zastavit tak, že hrůzy, které se tu odehrávají, ukáže celému světu. Problém byl v tom, že Japonská vláda celou věc s vojenskou pečlivostí tajila. Veškerá místa, odkud by mohlo být do zátoky vidět, přísně střežila. Rica sledovala prakticky při každé návštěvě Japonska policie.

Proto se spojil s Jimem Clarkem, spoluzakladatelem Oceanic Preservation Society, a režisérem Louie Psihoyosem. Dali dohromady tým hodný Dannyho parťáků – bývalý voják, potápěči, pilot, biolog, filmaři. Vyrobili speciální umělé kameny a ptačí hnízda s ukrytými HD kamerami. Pak během dvou riskantních nočních akcí pronikli do zakázaného území a rozmístili je v terénu. Pod vodu umístili i hydrofon (speciální zařízení zaznamenávající zvuky delfínů pod vodou) a podvodní kameru. Ze vzduchu začali zátoku monitorovat pomocí reklamní vzducholodě.

Rybáři zabíjejí v sítích uvězněné delfíny

Podařilo se jim velmi autenticky zaznamenat hrůzný obraz krutého vraždění delfínů. Rybáři během několika minut proměnili ukrytý záliv v krvavou stoku.

Loni jsem shodou okolností navštívil dvě delfinária. V dubnu Sea Life Park v Oahu na Havaji (viz American Way 3, ukázka Sea Life Park, Oahu, delfíni), v prosinci pak Sea World v Orlandu na Floridě (video odsud mám ještě nesestříhané v kompu). Delfíni tu předváděli svoje mistrovské kousky a mě rozhodně nenapadlo, že by tu mohli nějak strádat. Ric O'Barry ale tvrdí, že život v zajetí je pro ně utrpením. Díky vysoké inteligenci prožívají obrovský stres a trpí žaludečními vředy, proto jsou skladiště delfinárií plná lahví s Maaloxem a Tagametem (přípravky pro snižování kyselosti žaludku).

Zátoka se mění v krvavou stoku

Já si díky delfináriím delfíny zamiloval. Je ale pravda, že by se tak jistě stalo i bez míčů točících se na jejich čumácích.

Společnost Sea World leží Ricovi obzvlášť v žaludku, protože prostřednictvím své neziskovky Hub Research Institute sponzoruje řadu „odborníků“ na mořské savce a cenzuruje jejich práci.

Znechucení Japonci v Tokiu po shlédnutí záběrů z Taiji

Film The Cove doposud získal 44 ocenění a právem je nominován i na Oskara jako „Best Feature Documentary“. Obletěl celý svět a nyní se konečně dostal i do Japonska, kde děsí i samotné Japonce. A skutečně věci mění. Hideki Moronuki, náměstek pro japonský rybolov, byl propuštěn. Vzorek jeho vlasů byl pozitivní na otravu rtutí. Hlídači zátoky Taiji byli odvoláni (ostatně teď už není co hlídat, když celý svět ví, co se tam děje). V Taiji bylo delfíní maso staženo z programu „Obědy do škol“. Ostrov Dominika přestal Japonsko podporovat ve snaze zrušit zákaz komerčního lovu velryb a vystoupil z IWC. Delfíni se ale vraždí dál.

Odsuzuji jakýkoliv extrémismus, včetně toho ekologického. Nikdy jsem nebyl a asi ani nebudu aktivistou. Tohle ale rozhodně není o extrémismu. Je to o nesmírně nákladné a vyčerpávající snaze skupiny lidí zastavit zbytečné a nikomu neprospívající zabíjení delfínů.

Takže co já? Já se tentokrát alespoň přidal k více než milionu lidí, kteří už podepsali petici za zastavení vraždění v Taiji. Pokud se chceš připojit, klikni sem.

Sdílej s ostatními

« zpět
© 2009-2018 Roman Němec
Navštivte také: Připravovaný film O otci | IDEAS DESIGN | ČSFD | TIMELAPSE.ORG | VÝPRAVY S CESTOVATELI | I AM KRYŠPÍN | LEONA HRNKOVÁ | DOC. JUDR. MILAN KINDL, CSC. | ATELIÉR POBŘÍSLO