Roman Němec Roman Němec - filmo/videografie

O cestě jednoho anděla z papíru na filmové plátno, díl 2.

1. února 2013

Specifickou postavou našeho krátkého příběhu je anděl strážný. Hodně mi záleželo na tom, aby ve všech svých podobách vypadal nadpozemsky skvěle. O pomoc jsem proto požádal uměleckou maskérku Rini Lemanovou. Jejíma rukama prošla dlouhá řada filmových hvězd tuzemských i zahraničních. Mezi její majsterštiky patří třeba líčení zmasakrovaných obětí amerického thrilleru Hostel. My ovšem potřebovali pravý opak. Neodolatelného chlapíka s andělskou tváří.

Bílý oblek anděla pochází z dílny Bandi Vamos

Andělská tvář

Udělat z Jakuba Vaňase skutečného anděla by nemělo dát umělecké maskérce Rini Lemanové příliš mnoho práce.

Rini navrhla vizáž vyžadující celotělové líčení takzvaným air-brushem, kdy se make-up na herce stříká pistolemi podobně jako třeba v autolakovně. Postavu jak vystřiženou z GQ magazínu jsme pak dostylizovali obrovskými sněhově bílými andělskými křídly.

Andělů se v českých filmech a na divadle už objevilo hodně, nepředpokládal jsem proto, že by mohl nastat problém taková křídla sehnat. Po několika telefonátech jsem zjistil, že jsou ve fundusu Filmových ateliérů na Barrandově. Potíž byla v tom, že jsme začínali natáčet na konci listopadu, tedy v čase mikulášských příprav a všechna křídla byla zamluvená. Na poslední chvíli se ale jedna uvolnila a z Barrandova přišla zpráva, že nám je podrží.

Sněhově bílá andělská křídla jsou vysoká 120 centimetrů.

Když se Rini dozvěděla, že jsem sehnal křídla na Barrandově, zděsila se. „Viděl jste je?“ zeptala se mě a z tónu otázky bylo zjevné, že to není dobré. Sedl jsem tedy do auta a do fundusu zajel. Ještě než zare­zer­vo­vaná křídla opustila desítky metrů dlouhý kostýmní stojan, pochopil jsem. Křídla už měla jistě hodně nalétáno. Byla vypelichaná, špinavá a náš anděl by v nich vypadal jak po hodně divokém flámu. Poděkoval jsem a rezervaci zrušil.

Nepochodil jsem ani ve fundusech divadelních. Národní divadlo nám nabídnulo křídla z Labutího jezera (i s labutími hlavami), ta byla však malá a místy modrá.

Zahájení natáčení se blížilo a my neměli nejdůležitější součást andělského kostýmu. V panice proto padlo zoufalé rozhodnutí, že si křídla vyrobíme sami přesně podle našich představ. Nakoupili jsme několik párů malých křídel prodávaných jako součást mikulášských kostýmů, oškubali je, aby pak Mirka Tesaříková mohla několik dnů lepit horkým silikonem pírko po pírku na průsvitnou látku napnutou na drátěné konstrukci. Vznikla tak nádherná křídla vysoká 120 cm (při trošce snahy by s nimi šlo možná i odletět) tvořená více než čtyřmi tisíci speciálně upravenými husími pírky. Použitá látka a způsob aplikace peří nám umožnily zasvítit křídla i zezadu, takže působí vskutku andělsky čistě.

Teď už jen křídla implantovat na záda.

Poslední nevyřešenou otázkou zůstalo, jak je Jakubovi připevnit na záda. Běžná křídla se totiž upevňují pomocí kšand, které se pak maskují pod kostým. Náš anděl měl ovšem pouze bederní roušku, takže jsme žádné popruhy použít nemohli. Vyrobili jsme proto speciální pouzdro připevněné dozadu na opasek a do něj zasadili kostrukci držící křídla. Druhá (horní) část pouzdra měla být přilepena přímo na záda zdra­vot­nic­kou náplastí. Upevnění pouzdry mělo zajistit možnost křídla kdykoliv sundat bez nutnosti strhávání a opětovného lepení. Na papíře to vypadalo hezky, v praxi už hůře. Křídla byla příliš těžká a po čase se začala uvolňovat. Rini proto přistoupila k drastickému řešení – křídla na tvrdo přilepila extrapevnou oboustrannou lepící páskou přímo na kůži a pojistila to pavučinou širokých náplastí pokrývající téměř celá záda. Kuba tak křídla nemohl sundat ani v situaci, kdy musel odejít na toaletu. Takže pokud si ten večer někdo rovněž odskočil a měl intenzivní pocit, že vidí u sousedního pisoáru skutečného anděla, nemuselo to nutně znamenat, že by měl okamžitě přestat hulit a chlastat.


Neutekl ti některý díl povídání O cestě jednoho anděla z papíru na filmové plátno?

Sdílej s ostatními

« zpět
© 2009-2017 Roman Němec
Navštivte také: Připravovaný film O otci | IDEAS DESIGN | ČSFD | TIMELAPSE.ORG | VÝPRAVY S CESTOVATELI | I AM KRYŠPÍN | LEONA HRNKOVÁ | DOC. JUDR. MILAN KINDL, CSC. | ATELIÉR POBŘÍSLO