Roman Němec Roman Němec - filmo/videografie

Destination for American Way 4: Alaska

2. března 2010

Neuvěřitelné se stává skutečností: na konci června odlétáme natáčet čtvrtý díl cestopisu American Way. Tentokrát se chystáme na chvíli opustit civilizaci a prozkoumat skutečnou divočinu romantikou opředené Aljašky. Nyní nás čekají necelé čtyři měsíce báječných starostí s přípravou expedice. Musíme přesně naplánovat celou trasu, shromáždit velké množství informací o tom, co kde můžeme očekávat, a co nesmí v našem filmu chybět. Vzhledem k předpokládané trase se patrně nevyhneme ani nutnosti získat kanadská víza. A já musím zapracovat na svojí fyzičce (před medvědy se sice utíkat nemá, ale… :-).

Ledovce v Sawyer Arm Tracy září různými odstíny modré.

Původně jsme plánovali založit základní tábor v našem oblíbeném Seattlu. Odtud pak vyrazit na Aljašku a zase se sem vrátit na pár dní aklimatizace. Německá letecká společnost Condor nám ale udělala nabídku, která se neodmítá. Luxusní přímý spoj z Franfurktu do Anchorage a zpět za cenu běžné letenky do Egypta. Takže budeme terénním autem brázdit cesty necesty nespoutané Aljašky celé tři týdny.

O Aljašce se říká, že je to „The Last Frontier“ (poslední hranice mezi člověkem a divočinou). V červenci je na tam nejdelší den (18 hodin na jihu, 24 za Polárním kruhem) a nejvyšší teploty – 51 – 65 °F (10 – 18 °C) na jihu, 33 – 45 °F (0 – 7 °C) na severu. Současně je tu nejživější fauna – medvědi ani vlci nespí, velryby se sem vracejí s novými potomky z Havaje (viz American Way 3 – ukázka Lahaina, Maui, pozorování velryb). Snad potkáme i losy a tuleně.

 

Aljašku obývá jak medvěd hnědý, tak polární. Tomu to na ledu přeci jen více sluší.

Do svého itineráře se budeme snažit zařadit co nejvíce nedotčených míst a národních parků. Pokud to jen trochu půjde, vypravíme se letadlem i za Polární kruh. Polární záři asi neuvidíme, to bychom museli cestu odložit až na září, ale i tak to myslím bude stát za to.

American Way 4 bude můj první cestopis natáčený ve fullHD rozlišení s použitím světelně výkonného objektivu Sony G Lens. Namodralé ledovce, křišťálová voda a zelené lesy si to určitě zaslouží. Jenom doufám, že Condoru vydrží jeho velkorysost i při přeměřování palubních zavazadel.

Případné tipy od znalců Aljašky vítám!

Ledovec Mc Kinley ve Wonder Lake (Denali National Park)

Sdílej s ostatními

« zpět
© 2009-2018 Roman Němec
Navštivte také: Připravovaný film O otci | IDEAS DESIGN | ČSFD | TIMELAPSE.ORG | VÝPRAVY S CESTOVATELI | I AM KRYŠPÍN | LEONA HRNKOVÁ | DOC. JUDR. MILAN KINDL, CSC. | ATELIÉR POBŘÍSLO